تهران
کد خبر:6052
پ
14010720000412_Test_PhotoN
علیرضا مرندی،‌ رئیس فرهنگستان علوم پزشکی:

در وزارت بهداشت کنونی شجاعتی نمی‌بینم

علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: باید افرادی برای تصدی وزارت بهداشت انتخاب شوند که سلامت، درمان و آموزش پزشکی را بفهمند، نه اینکه بعد از تصدی وزارت، شناخت پیدا کنند. زمانی که مسئولیتی را می‌پذیریم باید شجاع باشیم اما من در وزارت بهداشت کنونی شجاعتی نمیبینم.

علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: باید افرادی برای تصدی وزارت بهداشت انتخاب شوند که سلامت، درمان و آموزش پزشکی را بفهمند، نه اینکه بعد از تصدی وزارت، شناخت پیدا کنند. زمانی که مسئولیتی را می‌پذیریم باید شجاع باشیم اما من در وزارت بهداشت کنونی شجاعتی نمی‌بینم.

به گزارش فارمانیوز به نقل از خبرگزاری فارس، علیرضا مرندی، رئیس فرهنگستان علوم پزشکی با حضور در برنامه زنده کشیک سلامت درباره زمزمه‌های جدایی آموزش پزشکی از وزارت بهداشت و انتقال آن به وزارت علوم، تاکید کرد: حتی اگر قانونی هم نوشته شود، این موضوع امکان‌پذیر نیست؛ چرا که باعث ناامیدی، بلاتکلیفی و افزایش سیل مهاجرت کادر درمان می‌شود.

مرندی با اشاره به کمبود پزشک در شهرهای کوچک و شهرستان‌ها در سال‌هایی که سمت وزارت بهداری را برعهده داشت، ادامه داد: در زمان جنگ با توجه به همین کمبودها و نقایص، لایحه جدایی آموزش پزشکی از وزارت علوم را ارائه و بلافاصله در هر استانی یک دانشگاه علوم پزشکی تاسیس کردیم.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: سال‌هاست که بحث ادغام توسط وزرای مختلف علوم مطرح می‌شود. حتی در زمان نخست‌وزیری میرحسین موسوی، طرحی به مجلس ارائه شد که خوشبختانه شکست خورد. پس از آن تا زمان وزارت مصطفی معین این موضوع مسکوت بود اما دوباره لایحه‌ای به مجلس در زمانی‌که مهدی کروبی، ریاست مجلس را برعهده داشت، ارائه شد اما مقام معظم رهبری با آن مخالفت کردند.

مرندی با اشاره به تلاش‌های بعدی برای این جدایی که تمامی آنها موفق نبود، ادامه داد: باید افرادی برای تصدی وزارت بهداشت انتخاب شوند که سلامت، درمان و آموزش پزشکی را بفهمند، نه اینکه بعد از تصدی وزارت، شناخت پیدا کنند. کسانی به‌عنوان وزیر بهداشت انتخاب می‌شوند که حتی کارمند وزارتخانه هم نبودند.

در وزارت بهداشت کنونی شجاعتی نمی‌بینم

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی که پیش از این خواستار توجه رئیس‌ جمهوری به حساسیت‌های جامعه پزشکی و مکاتبات فرهنگستان و نیز نظرات اعضای مجمع عمومی فرهنگستان شده بود، ادامه داد: از آقای ابراهیم رئیسی باید گلایه بکنم؛ حضوری هم به ایشان و هم رئیس دفترشان گفتم و هم به دفعات نامه نوشتم که افرادی سند تحول سلامت را نوشتند، آگاهی از آن نداشتند، اما خلاف آنچه می‌گویند که این ویراست اول است و اصلاح می‌شود، بازهم شاهد آن هستیم که همین افراد به مجلس می‌روند و حرف از جدایی می‌زنند.

وی ادامه داد: این افراد که آشنایی با وزارت بهداشت هم نداشتند، می‌گویند که چرا اعتراض می‌کنم و پیام می‌دهند که منصرف شدند اما بازهم شاهد آن هستیم که از طریق مجلس و سازمان برنامه و بودجه این ادغام را پیگیری می‌کنند که برای دولت آقای رئیسی این حرکات خوب نیست.

مرندی با تاکید بر اینکه هیچ‌ رئیس‌جمهوری به اندازه آقای رئیسی از مقام معظم رهبری تبعیت نکرده است، گفت: رئیس‌جمهوری چرا اجازه می‌دهند که عده‌ای به نام ایشان، خلاف ابلاغیه مقام معظم رهبری، سند دولت را بنویسند.

رئیس فرهنگستان علوم پزشکی گفت: نباید بگذاریم کادر درمان دلسرد شوند؛ افرادی که در زمان جنگ و در زمان کرونا از جان مایه گذاشتند.

مرندی در پاسخ به پرسش مجری برنامه مبنی بر میزان رضایت از اقدامات وزارت بهداشت فعلی برای ترمیم شبکه بهداشت کشور، گفت: هنوز اقدامی انجام نشده است که بگویم چقدر رضایت دارم. شاید جلساتی برگزار شود،‌ اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد. زمانی که مسئولیتی را می‌پذیریم باید شجاع باشیم، اما من در وزارت بهداشت کنونی شجاعتی نمی‌بینم.

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید