تهران
کد خبر:6008
پ
dr-ghaneii-30692_31367

داروهای با تکنولوژی بالا یا های‌تک در ایران

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ایران جزو سه کشور برتر آسیا در زمینه تولید داروهای با تکنولوژی بالاست؛ گفت: ۳۰ درصد ارز دارو بابت داروهای وارداتی صرف می‌شود.

مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به اینکه ایران جزو سه کشور برتر آسیا در زمینه تولید داروهای با تکنولوژی بالا یا های‌تک است گفت: ۳۰ درصد ارز دارو بابت داروهای وارداتی صرف می‌شود.

به گزارش فارمانیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به این‌که حدود سه درصد داروها وارداتی هستند اما ۳۰ درصد ارز دارو بابت داروهای وارداتی صرف می‌شود، اظهار کرد: استفاده از ظرفیت‌ شرکت‌های دانش‌‍‌بنیان و تولید دارو در سال جاری باعث کاهش ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلاری ارزبری در حوزه دارو شد.

وی افزود:‌ حدوداً ۳۸ قلم دارو با تکنولوژی بالا (های‌تک) داریم و دو داروی های‌تک دیگر نیز در آستانه رونمایی هستند.

قانعی ادامه داد: در زمینه تولید این داروها در منطقه رقیب نداریم و در آسیا نیز جزو سه کشور برتر هستیم. داروهای با تکنولوژی بالا عمدتاً در درمان بیماری‌هایی نظیر سرطان، بیماری‌های خونی، بیماری‌های انعقادی، روماتیسم و طیفی از بیماری‌های مزمن کاربرد دارند.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست جمهوری در پاسخ به سؤالی مبنی بر تدابیر اندیشیده شده برای کاهش وابستگی به واردات دارو تصریح کرد: در حال حاضر میزان صادرات دارو در حدود ۱۰۰ میلیون دلار در سال است. در ستاد توسعه زیست فناوری یک برنامه جامع داریم که بر اساس آن تا چهار سال آینده می‌توانیم ۱.۸ دلار ارزی که برای واردات دارو و مواد اولیه دارو صرف می‌شود را تبدیل به تراز مثبت کنیم و صادرات دارو در کشور ما از واردات آن پیشی بگیرد.

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید