تهران
کد خبر:7223
پ
هم اندیشی

حمایت سازمان غذا و دارو از شرکت‌های دارویی / تصویب 50 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به مشکلات موجود تأمین ارز و نقدینگی حوزه دارو، سازمان غذا و دارو را حامی شرکت‌های دارویی دانست و گفت: درخواست امسال سازمان غذا و دارو ۵۰ هزار میلیارد تومان بود که بانک مرکزی اوایل سال با ۳۰ هزار میلیارد تومان آن و پنجشنبه گذشته نیز با پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان دیگر موافقت کرد.

به گزارش فارمانیوز؛ جلسه هم‌اندیشی چالش‌ها و راهکارهای پیش روی صنعت داروسازی با مسئولان سازمان غذا و دارو و استقبال چشمگیر فعالان و تاثیرگذاران و ۱۳۰ شرکت فعال حوزه دارو برگزار شد.

در این جلسه تعدادی از فعالان حوزه‌های مختلف دارو از قبیل پخش و تولید دغدغه و چالش‌های خود را مطرح و مدیران سازمان پاسخگوی مسائل بودند.

موضوع تأمین نقدینگی مهم‌ترین مسئله‌ای بود که در این جلسه مطرح شد و رئیس سازمان غذا و دارو و معاون توسعه سازمان، اقدامات صورت‌گرفته در این حوزه را تشریح کردند.

سیدحیدر محمدی، رئیس سازمان غذاودارو در این نشست که در محل سالن همایش های دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، با بیان اینکه از بهمن‌ ماه سال گذشته با تغییر سیاست‌های ارزی، ارز ترجیحی به ارز نیمایی تغییر کرد، گفت: در حوزه دارو ارز ترجیحی به معنای قبلی را نداریم در واقع ارز تالار اول که ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان است برای دارو و کالاهای اساسی تلقی شد، با این حال برای تجهیزات و کالاهای پزشکی همچنان ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود دارد. مشکلی که سال گذشته به وجود آمد تغییر در گروه‌های کالایی بود و با تصمیم سازمان توسعه تجارت تمامی کالاهایی که مشمول تالار ارز نیمایی بودند ابطال شدند تا سیاست‌های تخصیص ارز اصلاح و به وضعیتی که از نظر سازمان توسعه تجارت و بانک مرکزی ارز آزاد تلقی می‌شد بازگردد. تا آن زمان ارز تالار نیما به عنوان ارز آزاد بود اما پس از آن ارز نیما تالار یک شد و امروز ارز تالار دوم به عنوان ارز نیمایی تلقی شده و قیمت آن بیین ۳۸ تا ۴۲ هزار تومان متغیر است.

وی افزود: این تغییرات ارزی مشکلات زیادی را به وجود آورد و بار سنگینی را به دوش همه شرکت‌‌های دارویی انداخت، همه فیش‌های ثبت سفارش آنها ابطال و لازم بود که ثبت سفارش مجدد انجام شود. این امر زمان‌بر و نیازمند این بود که گروه کالایی اصلاح شود. اواخر فروردین‌ماه این امکان برای ما فراهم شد که گروه کالایی را اصلاح و مجددا گروه‌های کالایی را به حالت قبل بازگردانیم.

محمدی ادامه داد: فرایند اصلاح گروه‌های کالایی فاصله زیادی را از بهمن‌ها تا اردیبهشت‌ ماه برای تأمین ارز ایجاد کرد و پس از آن تاریخ نیز مشکل ما اصلاح وضعیت ارزی این اقلام بود، پس از این اصلاح ما با چالش تأمین نقدینگی مواجه شدیم. سال گذشته بر اساس بازار دارویی قرار شد حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات از طریق بانک مرکزی به شرکت‌های دارویی اختصاص پیدا کند؛ مبلغی که بنا بر اعتقاد سازمان غذا و دارو کم بود. هرچند سال گذشته تنها چندماه این تسهیلات را پرداخت کردند.

تصویب ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دارویی

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: درخواست امسال سازمان غذا و دارو ۵۰ هزار میلیارد تومان بود که بانک مرکزی اوایل سال با ۳۰ هزار میلیارد تومان آن موافقت و پنجشنبه گذشته نیز با پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان دیگر موافقت شد. ۳۰ هزار میلیارد تومان اول بر اساس گزارشی که بانک‌های عامل به ما داده است پرداخت و در اختیار شرکت‌های دارویی قرار گرفته است.

محمدی در رابطه با نقدینگی زنجیره دارویی نیز گفت: قرار شد سازمان برنامه و بودجه از سال گذشته مابه‌ التفاوت تغییرات ارزی را از طریق یارانه ارزی در اختیار تولید کنندگان قرار بگیرد که در نهایت جمع‌بندی بر این شد که این مابه‌التفاوت به بیمه‌ها پرداخت شود. مبنای پرداخت به شرکت‌های بیمه نیز بر اساس اسناد ارائه شده به آنها بود و قرار شد که علی‌الحساب ۷۰ درصد به آنها پرداخت شود اما سازمان برنامه و بودجه موافق این پرداخت علی الحساب نبود و سال گذشته حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد. امسال پس از پیگیری‌های وزیر بهداشت در خردادماه ۱۲ هزار میلیارد تومان پرداخت شد و ۳۳۰۰ میلیارد تومان در هفته گذشته به شرکت‌های بیمه تخصیص پیدا کرد. که امیدواریم شرکت‌های بیمه این ۳۳۰۰ میلیارد تومان را به مراکز درمانی جهت پرداخت به شرکت‌های دارویی تخصیص دهند.

وی ادامه داد: این یارانه ارزی فقط برای شرکت‌های دارویی بوده و امیدواریم مرهمی برای مشکلات نقدینگی باشد. از نظر اسناد پرداختی، مراکز درمانی وضعیت مناسبی ندارد اما با توجه به اینکه سازمان‌های بیمه‌گر و به تبع آن سازمان برنامه و بودجه تا زمانی که مراکز درمانی اسنادی ارائه ندهند پرداختی به آنها انجام نخواهد گرفت لذا مراکز درمانی باید این اسناد را داشته باشند و ارائه دهند. یکی از مشکلات مراکز درمانی این است که یا اسناد آماده ندارند یا اینکه به برای بدهی‌های خود سندی ندارند و معمولا هم برای برخی از اعمال جراحی گلوبال و یا درمان افراد نیازمند یک زیان انباشته منفی دارند این موضوع موجب تأخیر در پرداختی‌های آنها به شرکت‌های دارویی می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو بیان کرد: سال گذشته با پیگیری رئیس جمهور و اذن مقام معظم رهبری ۸ هزار میلیارد تومان برای کمک به زنجیره تأمین دارو و تجهیزات پزشکی پرداخت شد و امسال به دنبال این هستیم که یک عدد مشابه به عنوان کمک به بیمارستان‌ها برای پرداخت بخشی از بدهی‌های ود اختصاص پیدا کند.

محمدی در رابطه موضوع قیمت‌گذاری دارو نیز گفت: با استناد به تبصره ۳ کمیسیون ماده ۲۰ این موضوع در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گرفته است. در اواخر سال ۱۴۰۰ و اوایل سال ۱۴۰۱ که مشکلاتی به وجود آمد در این رابطه نیز همه تلاش ما این بود که قیمت‌گذاری نه در ستاد تنظیم بازار که در کمیسیون قیمت‌گذاری انجام شود.

براساس اعلام ایفدنا، وی افزود: این قیمت‌گذاری در حالی بود که باید از یک سو از فشار به مردم جلوگیری می‌کردیم و از سوی دیگر مراقب آسیب به تولیدکنندگان می‌بودیم. شاید ما آنگونه که مد نظر شرکت‌ها بود نتوانستیم قیمت‌گذاری را انجام دهیم با این حال امیدواریم به نحوی عمل کنیم که شرکت‌ها دچار زیان نشوند. هر جا احساس کنیم که قیمت‌گذاری مناسب نبوده و محاسبات هم این موضوع را ثابت کند. دوباره قیمت‌گذاری را انجام خواهیم داد.

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − دو =

کلید مقابل را فعال کنید