تهران
کد خبر:7493
پ
4651720
رییس سازمان غذا و دارو:

عمق تولید دارو در کشور افتخار است

رییس سازمان غذا و دارو، با اشاره به اهمیت کالاهای سلامت، گفت: عمق تولید دارو در کشور، افتخار است.

به گزارش فارمانیوز، سیدحیدر محمدی، در اختتامیه نخستین دوره آموزشی- ارزیابی نخبگان که با هدف آشنایی با فرآیندهای تأمین، توزیع، عرضه و پایش فرآورده‌های سلامت جهت جذب نیروهای کارآمد در سازمان غذا و دارو برگزار شد، با اشاره به مأموریت‌های این سازمان اظهار کرد: وزارت بهداشت حکمرانی حوزه سلامت در کشور را انجام می‌دهد و نظارت و رگولاتوری کالاهای سلامت محور در کشور هم بر عهده سازمان غذا و دارو است.

وی افزود: سازمان غذا و دارو یکی از بزرگ‌ترین نهادهای نظارتی با اعتبار بین‌المللی است. اهمیت این سازمان به دلیل حساسیت نظارت بر محصولات سلامت محور، صدور مجوز، تولید، توزیع و نظارت بر کیفیت آنهاست.

معاون وزیر بهداشت تأکید کرد: نظارت و رصد ما در حوزه دارو از ابتدای زنجیره تأمین مواد اولیه تا انتهای زنجیره عرضه دارو است. همچنین در حوزه تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای و مصرفی هم همین وضعیت حاکم است.

وی با بیان اینکه سازمان غذا و دارو در حوزه غذا بر صدور مجوز محصولات فرآوری شده و کیفیت آنها نظارت دارد، گفت: در مورد مکمل‌های دارویی، غذایی، فرآورده‌های طبیعی و سنتی نیز موضوع نظارت و صدور مجوزهای مرتبط با آنها از سوی سازمان غذا و دارو انجام می‌شود. این حوزه‌ها همه نشان از اهمیت مأموریت‌های سازمان غذا و دارو دارد.

محمدی با بیان اینکه در همه کشورها موضوع دارو، استراتژیک است، گفت: این امر به این دلیل است که جامعه هدف آن همه مردم به ویژه بیماران بوده و با سلامت و درمان افراد در ارتباط است. دارو یک محصول بسیار حساس بوده که هم می‌تواند درمان کند و هم اینکه اگر بر تولید، عرضه و مصرف آن نظارت صورت نگیرد جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازد. در مورد مصرف دارو و تجهیزات پزشکی باید اطمینان کامل حاصل شود.

وی با اشاره به وضعیت مناسب تولید تجهیزات پزشکی به ویژه تجهیزات سرمایه‌ای و مصرفی، گفت: امروز کشور تولید کننده بسیاری از تجهیزات مرتبط با اتاق عمل، دستگاه‌های تصویربرداری، ونتیلاتورهای تنفسی، الکتروشوک، سی تی اسکن، ماشین دیالیز، بیهوشی و بسیاری از ملزومات مصرفی است.

محمدی با بیان اینکه بر اساس آمارنامه دارویی کشور، ۹۹ درصد از نیاز بازار دارویی کشور در تولید داروی نهایی، تولید داخل بوده است، اظهار کرد: امروزه در حوزه تولید دارو در وضعیت مناسبی به سر می‌بریم و در واقع عمق تولید دارو در کشور موجب افتخار است. ما در منطقه جزو کشورهایی هستیم که در حوزه تولید و صادرات دارو به ویژه داروهای بیولوژیک حرف اول را می‌زنیم. در دنیا صادرات و واردات دارو و تجهیزات پزشکی به دلیل سخت‌گیری‌های نظارتی و حساسیت‌های آنها به آسانی صورت نمی‌گیرد.

معاون وزیر بهداشت با تأکید بر اینکه خدمت در در سازمان غذا و دارو به دلیل حساسیت مأموریت و وظایف آن آسان نیست، تصریح کرد: در کمیسیون‌ها و جلسات دولت، مجلس و…، همیشه موضوع سلامت یک موضوع بسیار مهم و دارای اولویت است. به همین دلیل اقدامی که در این سازمان صورت می‌گیرد بر تمامی کشور و شهروندان تأثیر دارد. علاوه بر این با توجه به صادرات بسیاری از محصولات ما و اهمیت نظارت بر کیفیت و سلامت این محصولات مأموریت‌های ما فرامرزی بوده و اقدامات ما علاوه بر ۸۵ میلیون جمعیت ایران بر مردم سایر نقاط جهان به ویژه همسایگان و مقاصد صادراتی نیز تأثیر دارد.

وی یادآور شد: اگر مردم از کیفیت دارو، تجهیزات پزشکی و دیگر کالاهای سلامت محور رضایت داشته باشند نتیجه زحماتی است که در سازمان غذا و دارو کشیده می‌شود و اگر نارضایتی در این زمینه وجود داشته باشد هم نتیجه کوتاهی‌هایی است که ممکن است توسط فرد یا افرادی در سازمان باشد. اگر فردی وظیفه خود را درست انجام ندهد این عدم انجام وظیفه به صورت دومینو وار تأثیر منفی خود را بر کشور می‌گذارد و به جامعه بزرگی آسیب می‌زند.

ایجاد اعتماد در مردم وظیفه سازمان غذا و دارو است

محمدی ادامه داد: اطمینان در مردم برای مصرف کالاهای سلامت محور از جمله وظایف سازمان غذا و دارو است همه کارکنان این سازمان باید در این راستا تلاش کنند.

وی تأکید کرد: در همه کشورهای جهان اعتبار حوزه سلامت آن به نهاد رگولاتور آن است. اگر در جایی گفتند که یک برند خوب است باید دانست رگولاتور خوبی داشته و نظارت دقیقی بر کیفیت آن صورت گرفته است.

معاون وزیر بهداشت در ادامه با اشاره به عملکرد آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو، تأکید کرد: آزمایشگاه‌های ما به لحاظ اقدامات و آنالیزهایی که انجام می‌دهد یکی از دقیق‌ترین و معتبرین آزمایشگاه‌های کنترلی در سطح منطقه است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به فعالیت نخبگان حاضر در سازمان غذا و دارو گفت: به رغم سختی کار در سازمان غذا و دارو، اینکه فردی بداند که کار و شغل او در جامعه تأثیرات بسیار مثبتی دارد، احساس خوبی به او دست می‌دهد.

محمدی یادآور شد: فعالیت در مشاغل دولتی به رغم سختی‌هایی که دارد بسیار مقدس است و میزان، اثر و عمق خدمت در آن متوجه همه مردم است. افراد باید منشأ تحول باشند، مدیران و کارکنانی موفق هستند که در جایگاه خود به دنبال تحول باشند. ما باید تا جایی که می‌توانیم عمق تولید را در حوزه‌های مختلف ارتقا دهیم و نخبگانی که قرار است در سازمان غذا و دارو جذب می‌شوند منشأ این تحول شوند.

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

کلید مقابل را فعال کنید