تهران
کد خبر:7400
پ
4706325

ترکیب شورای عالی بیمه باید تغییر کند

معاون درمان وزارت بهداشت، بر ضرورت تغییر ترکیب اعضای شورای عالی بیمه تاکید کرد.

به گزارش فارمانیوز، سعید کریمی، به چالش تعرفه‌های غیرواقعی اشاره کرد و گفت: روند تعرفه گذاری در ۲۰ سال گذشته به شدت سرکوب شده است، به طوری که ویزیت پزشک عمومی در بخش دولتی ۳۰ هزار تومان است و این‌ها انگیزه‌ها را از بین می‌برد؛ ما حتماً باید مسیر تعرفه را اصلاح کنیم و تعرفه‌ها واقعی شوند.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: اصلاح مسیر تعرفه‌های پزشکی به این معنی نیست که مردم باید بدهند. مردم وقتی کار کردند حق بیمه خودشان را داده اند و این بیمه‌ها هستند که باید تعرفه‌های واقعی را بپردازند که این خدمت با قوت ادامه یابد.

کریمی تاکید کرد: ما بهترین پزشکان را داریم، در خیلی از کشورهای دنیا پزشک ایرانی وقتی درخواست مهاجرت می‌کند، بلافاصله به او مجوز می‌دهند، چون می‌دانند چقدر توانمند هستند و ما نباید این سرمایه‌ها را از دست بدهیم.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: راه جلوگیری از مهاجرت کادر درمان این است که انگیزه ایجاد کنیم تا بمانند. انگیزه هم با فراهم ساختن امکانات ایجاد می‌شود. ما پزشک متخصص را اگر شهرستان می‌فرستیم، نیازهای اولیه معیشتی را باید برای او فراهم کنیم.

وی افزود: تعرفه‌ها از قیمت واقعی خیلی فاصله گرفته و ما الان به پزشک متخصص در بیمارستان دولتی ۲۰ هزار تومان بابت ویزیت پرداخت می‌کنیم.

کریمی با عنوان این مطلب که ترکیب شورای عالی بیمه حتماً باید تغییر کند، گفت: بیمه خودش خریدار است و خودش هم قیمت گذار است، کدام خریداری قیمت واقعی می‌گذارد و اختیار هم دست خودشان است و پرداخت آخرش هم دست خودشان است. ترکیب شورای عالی بیمه‌ها باید حتماً عوض شود و این قانون می‌خواهد و خواهش می‌کنم مجلس حتماً ورود کند. در قوانین داریم که باید تعرفه بر اساس قیمت تمام شده باشد.

وی با اشاره به موضوع تعادل منابع و مصارف، افزود: می‌گویند چون منابع نیست، پس مصارف هم همین است و این نگاه، می‌شود ویزیت ۳۷ هزار تومانی در بخش دولتی در حالی که ما باید منابع را افزایش دهیم نه اینکه مصارف را فریز کنیم که در مدت ۱۲ سال دستمزد جراح ما دو برابر شده است در حالی که حداقل حقوق کارگر بیش از ۱۵ برابر شده است.

کریمی تاکید کرد: می‌گویند دستمزد پزشک و جراح را با دلار و قیمت‌های کشورهای دیگر مقایسه نکنید، باشد نمی‌کنیم؛ با حداقل دستمزد که می‌شود مقایسه کرد. چرا باید دستمزد جراح ما بعد از ۱۲ سال ۲ برابر شود، در حالی که حداقل حقوق ۱۵ برابر شده است. این یک سوال است.

وی افزود: اصل تعادل منابع و مصارف به این معنی نیست که ما تعرفه را فریز کنیم به این معنی است که منابع را افزایش دهیم راه‌های دیگری برای افزایش منابع پیدا کنیم و قیمت واقعی را هر قیمتی که هست، همان را ملاک قرار دهیم و منابعش را ببینیم که خدمت پایدار بماند.

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: یک کارهایی هم ما باید انجام دهیم مثل نظارت به اینکه خدمت خوب به مردم ارائه شود، رضایتمندی بیماران خیلی مهم است. هرچقدر هم ما امکانات را فراهم کنیم، کسی که می‌خواهد خدمت ارائه دهد، خوب ارائه ندهد؛ مردم ناراضی می‌شوند. وظیفه ما است که نظارت کنیم به اینکه خدمت با کیفیت، با عدالت، به موقع و مؤثر به هموطنان داده شود.

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + پنج =

کلید مقابل را فعال کنید