تهران
کد خبر:7363
پ
2602065

محققان می گویند: تاثیر نسبی مصرف ایبوپروفن در تسکین میگرن

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد بیماران مبتلا به میگرن بهتر است با پزشک خود در مورد یک داروی تجویزی صحبت کنند تا اینکه به دنبال مصرف ایبوپروفن باشند.

بر اساس گزارش جدید محققان، داروهایی مانند تریپتان، ارگوت و ضد تهوع می‌توانند دو تا پنج برابر مؤثرتر از ایبوپروفن برای درمان میگرن باشند.

دکتر «چیا چون چیانگ»، متخصص مغز و اعصاب از کلینیک مایو در روچستر، می‌گوید: «این نتایج تأیید می‌کند که تریپتان ها باید زودتر برای درمان میگرن در نظر گرفته شوند، نه اینکه برای حملات شدید استفاده شوند.»

افرادی که از میگرن رنج می‌برند، سر درد شدید ضربان دار، حساسیت به نور و صدا، حالت تهوع یا استفراغ و حتی مشکلات فکری را تجربه می‌کنند.

برای این مطالعه، محققان بیش از ۳ میلیون فرد مبتلا به میگرن را تحت نظر گرفتند. از طریق یک اپلیکیشن تعداد دفعات حملات میگرن، محرک‌هایی که باعث آن‌ها شده‌اند، علائمی که داشتند و اثربخشی داروهایی که مصرف کرده‌اند را کنترل کردند.

شرکت‌کنندگان گزارش دادند که در مجموع ۴.۷ میلیون بار داروهای مختلف را برای میگرن خود امتحان کرده‌اند و توجه داشته‌اند که آیا هر کدام از آنها کمک می‌کند یا خیر.

محققان از این اطلاعات برای محاسبه اثربخشی نسبی هر دارو استفاده کردند و در مجموع ۲۵ دارو را در هفت کلاس دارویی ارزیابی کردند.

سه دسته از داروهای مؤثرتر از ایبوپروفن عبارتند از:

• تریپتان ها که پنج برابر بهتر بودند.

• ارگوت که سه برابر بهتر بود.

• ضد تهوع که دو و نیم برابر بهتر بود.

در همین حال، سه داروی برتر میگرن همگی تریپتان ها بودند:

• التریپتان شش برابر مؤثرتر از ایبوپروفن بود و شرکت کنندگان آن را در ۷۸ درصد مواقع مفید می‌دانستند.

• زولمیتریپتان پنج و نیم برابر مؤثرتر بود و در ۷۴ درصد مواقع مفید بود.

• سوماتریپتان پنج برابر مؤثرتر بود و در ۷۲ درصد مواقع مفید بود.

در مقایسه، ایبوپروفن فقط در ۴۲ درصد مواقع مفید بود.

استامینوفن حتی بدتر از آن بود – فقط در ۳۷ درصد مواقع مفید بود و ۱۷ درصد کمتر از ایبوپروفن مؤثر بود.

محققان خاطرنشان کردند که ترکیب رایجی که برای مبارزه با میگرن استفاده می‌شود – آسپرین، استامینوفن و کافئین – ۶۹ درصد مؤثرتر از ایبوپروفن به تنهایی بود.

به گفته چیانگ، «برای افرادی که داروهای میگرن حاد برای آنها مؤثر نیست، امید ما این است که این مطالعه نشان دهد که جایگزین‌های زیادی برای میگرن مؤثر است و ما افراد را تشویق می‌کنیم تا با پزشکان خود در مورد نحوه درمان این وضعیت دردناک و ناتوان کننده صحبت کنند.»

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید