نامه به غذا و دارو

 

تأکید می‌شود، این نامه‌ای است که دکتر محمود جباروند دبیرکل و رئیس هیئت‌مدیره انجمن چشم‌پزشکی ایران در تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ برای رئیس سازمان غذا و دارو ارسال کرد. تحقیقات از آن زمان آغاز شده، اما بیماران طبق گفته خودشان بدون هیچ حمایتی از هیچ سویی با چشمانی که از تقریباً از دست رفته‌اند از شهری به شهر دیگر برای درمان آواره هستند.

۳۰ چشم‌پزشک درگیر با ماجرایی عجیب در مسیر درمان بیماران

ده‌ها چشم‌پزشک کشور از اسفندماه با مورد عجیبی در مسیر درمان بیماران خود مواجه شده‌اند که معتقدند به وضعیت غیرسلامت دارویی برمی‌گردد که از سوی یک شرکت داروسازی داخلی در اسفندماه در کشور توزیع شده است.

یکی از چشم‌پزشکان که در آبادان مشغول به طبابت است در گفت‌وگو با رکنا می‌گوید: «اواخر اسفندماه سال گذشته، دارویی که از آن حین جراحی استفاده می‌کنیم تمام شد و از بیمارستان خواستیم این دارو را تهیه کند. معمولاً تهیه این دارو از شرکت دارویی «ا-ط-پ» انجام می‌گرفت. اسفندماه هم مثل همیشه از این شرکت درخواست ارسال دارو کردیم. دارو رسید و ما هم در مسیر جراحی از آن برای بیمارانی که در آخرین روزهای اسفند برای جراحی وقت داشتند، استفاده کردیم. از هشت بیماری که من و سه بیماری که یک پزشک دیگر عمل کردیم، همگی پس از جراحی، دچار ورم‌های شدید قرنیه پس از عمل شدند.

پس از بررسی‌های فراوان، در نهایت به این نتیجه رسیدیم که مشکل پیش‌آمده، ناشی از استفاده از دارویی است که از سوی آن شرکت ارسال شده است که باعث ازبین‌رفتن قرنیه چشم بیماران شده و دید همه بیماران که تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند، روزبه‌روز بدتر می‌شود.»

اغلب این بیماران هم در رده سنی ۵۰ سال به بالا برای درمان آب‌مروارید مراجعه کرده بودند. لازم است بدانید بعد از عمل جراحی، ورم چشم، برای چند روز طبیعی است؛ ولی برای این افراد بعد از ۱۰۰ روز، نه‌تنها ورم چشم خوب نشد، بلکه برای آنها مشکلاتی را ایجاد کرده است.

این پزشک افزود: «اکنون باید برای این بیماران پیوند قرنیه انجام شود. این عمل هزینه زیادی دارد و من تا کنون با دانشگاه علوم پزشکی مکاتبات زیادی داشتم تا حداقل هزینه پیوند را بپردازند؛ ولی تا کنون جوابی دراین‌خصوص نگرفته‌ایم. من بیمارانم را جمع کردم و به اهواز بردم تا مشکلشان را به‌صورت حضوری با یک فوق‌تخصص قرنیه در میان بگذارم و نوبت عمل جراحی برای پیوند بگیرم. بعدازاین اتفاقات، من و همکارم خیلی پیگیری کردیم و متوجه شدیم چند پزشک دیگر در شیراز، بجنورد، قزوین و… نیز با این مشکل مواجه شده بودند. الان حدود ۳۰ پزشک هستیم که این مشکل برای بیمارانمان پیش‌آمده و پیگیر موضوع هستیم.»

او با اشاره به اینکه گزارش ایراد داشتن این دارو را طی مکاتباتی به سازمان غذا و دارو اعلام کرده‌اند نیز گفت: «چند بار از غذا و دارو با من تماس گرفتند و جزئیات را پرسیدند، حتی نماینده آنها به آبادان آمد و شرایط بیمارستان را بررسی کرد و نامه‌نگاری با انجمن چشم‌پزشکی کشور نیز انجام شده است.

دارو وارداتی نیست و این شرکت خودش این دارو را تهیه می‌کند و باتوجه‌به اینکه از روی ظاهر هم نمی‌توان تشخیص داد که دارو سمی است یا نه، شکایت از طریق سازمان غذا و دارو کرده‌ایم. شکایت قضایی فعلاً نه؛ ولی ممکن است همه کسانی که در این زمینه متضرر شده‌اند شکایت قضایی نیز ثبت کنند.»

این پزشک گفت: «جالب اینجاست این شرکت، بعد از اینکه این مشکلات پیش آمد و ما تأکید کردیم که مشکل از دارو است، دو بار نامه‌نگاری کرد که تمام سریال نامبر این شرکت را پس بفرستید. به نظر می‌رسد آنها قصد دارند تمام اینها را از سطح بازار جمع کنند تا کسی روی آنها تست سمیت سلولی انجام ندهد. البته ما این کار را نکردیم و داروهای این شرکت در انبار ما موجود است. ما تعدادی از این داروها را به دو مرکز در تهران فرستادیم تا تست سمیت سلولی از آنها گرفته شود.»

یک بیمار که شکایت خود را ثبت کرده چه می‌گوید؟

یکی از بیماران که تحت عمل جراحی برای درمان آب‌مروارید قرار گرفت، می‌گوید: «۲۲ اسفندماه سال گذشته، تحت عمل جراحی برای درمان آب‌مروارید قرار گرفتم. چند ماه قبل هم تمام آزمایش‌های مربوط به این کار را انجام داده بودم. آزمایش‌ها نیز مشکلی را نشان نمی‌داد و من از نظر سلامتی، هیچ مشکلی نداشتم. چشمی که آب‌مروارید داشت هم به‌خوبی می‌دید؛ ولی کمی تار بود.»

وی با اشاره به اینکه بعد از عمل جراحی، نه‌تنها مشکل تاری چشمش حل نشد، بلکه این روزها حتی نیم‌متری خودش را هم به‌خوبی نمی‌بیند، می‌گوید: «من چشم راستم را عمل کردم و خدا را شکر می‌کنم که چشم چپم همچنان بینایی خوبی دارد. وقتی پیش یک دکتر دیگر رفتم، به من گفت که چشم راستم به‌خاطر عمل بینایی‌اش را از دست داده است.»

این بیمار با اشاره به اینکه برای بهبود و خروج از این شرایط، باید پیوند قرنیه انجام شود، می‌افزاید: «به من گفته‌اند حدود ۱۲ نفر دیگر هم چنین مشکلی را پیدا کرده‌اند. به ما گفته‌اند که این مشکل، به علت استفاده از دارویی است که استاندارد نیست. شکایت کرده‌ایم و دادگاه هم رفته‌ام. به من در دادگاه گفته‌اند که منتظر هستند تا بقیه کسانی که برایشان مشکل پیش آمده، مدارک پزشکی قانونی‌شان را ارائه دهند و آخر همین ماه، قاضی دستور را صادر می‌کند.»

وی افزود: «پزشکی که من را عمل کرده بود، گفت که مشکل پیش‌آمده، به دلیل استفاده از یک دارو بوده است. دو پزشک دیگر نیز این موضوع را تأیید کردند. من شکایتم را ثبت کردم و منتظر پاسخ دادگاه می‌مانم.»

قصور پزشکی 1

قصور پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی آبادان چه می‌گوید؟

دکتر صالحی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آبادان نیز می‌گوید: «درگیری غیرعادی برای بیماران موردی است که تأیید می‌شود؛ اما اینکه دارو موجب این مشکل برای بیماران شده باشد، بعد از مشخص شدن نتیجه آزمایش‌ها و تحقیقات می‌توان با قطعیت صحبت کرد. ما گزارش‌هایمان را به وزارتخانه ارسال کرده‌ایم.»