تهران
کد خبر:6622
پ
واکسن ایرانی mRNA

نخستین تست تزریق واکسن کرونای ایرانی mRNA انجام شد

اولین تزریق واکسن کرونای ایرانی مبتنی بر mRNA ساخته‌شده توسط یک شرکت دانش‌بنیان انجام شد.

اولین تزریق واکسن کرونای ایرانی مبتنی بر mRNA ساخته‌شده توسط یک شرکت دانش‌بنیان انجام شد.

به گزارش فارمانیوز به نقل از خبرگزاری مهر، از ابتدای شیوع ویروس کرونا در کشور، محققان یک شرکت دانش‌بنیان در راستای تولید واکسن مبتنی بر mRNA برای پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ گام برداشتند.

به تازگی این واکسن به تایید نهایی سازمان غذا و دارو جهت صدور مجوز رسیده و کارآزمایی بالینی آن از امروز آغاز شد.

افراد واکسینه‌شده و نشده هر دو می‌توانند داوطلب تزریق این واکسن شوند. افراد با سابقه ابتلا به کووید ۱۹ نیز می‌توانند در فرایند کارآزمایی بالینی این واکسن داوطلب شوند.

نتایج مطالعات پیش بالینی این واکسن مبتنی بر mRNA در موجودات مختلف مورد مطالعه نشان داد که با تزریق این نوع واکسن، میزان آنتی‌بادی خنثی‌کننده بیشتری نسبت به دیگر انواع واکسن‌ها ایجاد شده و ماندگاری آنتی‌بادی نیز کاملاً قابل توجه است؛ به این ترتیب اثربخشی بیشتری از این نوع واکسن در جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ مورد انتظار خواهد بود.

این واکسن کاربردهای مختلفی خواهد داشت.

کارآزمایی بالینی این واکسن امروز در بیمارستان امام خمینی با حضور برخی مسئولان وزارت بهداشت و نمایندگان مجلس آغاز شد.

 

ویژگی‌های واکسن کرونای mRNA

بسیاری از واکسن‌ها برای ایجاد پاسخ ایمنی، یک میکروب ضعیف یا غیرفعال‌شده را وارد بدن می‌کنند اما در مورد واکسن‌های mRNA اینگونه نیست. این واکسن‌ها حاوی mRNA ساخته‌شده در آزمایشگاه هستند و بعد از وارد شدن به بدن باعث تولید پروتئینی می‌شوند که پاسخ ایمنی ایجاد می‌کند. این پاسخ ایمنی در واقع آنتی‌بادی‌هایی هستند که پس از تزریق واکسن تولیدشده و وقتی ویروس به بدن ما وارد می‌شود، مانع ایجاد عفونت و بیماری در بدن می‌شوند.

مهم‌ترین مزیت واکسن‌های mRNA نسبت به سایر واکسن‌ها، توانایی القای همزمان پاسخ ایمنی خونی و ایمنی سلولی بدون کمک گرفتن از مواد اضافی (ادجوانت) در فرمولاسیون واکسن است. همچنین سرعت و انعطاف‌پذیری در تولید این نوع واکسن‌ها، باعث می‌شود در شرایط همه‌گیری بتوان به سرعت نسبت به ساخت واکسن‌های جدید اقدام و از گسترش ویروس و تلفات انسانی جلوگیری کرد.

واکسن کاملا ایرانی رناپ نیز بر مبنای همین فناوری و با حمایت معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان تولید و پس از اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو وارد مرحله مطالعات کارآزمایی بالینی فاز یک شده است و به زودی بر روی داوطلبان آزمایش خواهد شد.

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + سه =

کلید مقابل را فعال کنید