تهران
کد خبر:6538
پ
مسمومیت دارویی

نشانه‌های مسمومیت دارویی را بشناسید

الناز ذوقی متخصص داروسازی بالینی در مورد نشانه‌های مسمومیت دارویی و روش‌های مقابله با آن توضیح داد. اگر نشانه‌های مسمومیت دارویی دارید می‌توانید برای مشاوره با شماره ۱۹۰ تماس بگیرید.

الناز ذوقی متخصص داروسازی بالینی در مورد نشانه‌های مسمومیت دارویی و روش‌های مقابله با آن توضیح داد. اگر نشانه‌های مسمومیت دارویی دارید می‌توانید برای مشاوره با شماره ۱۹۰ تماس بگیرید.

به گزارش فارمانیوز به نقل از خبرگزاری مهر، الناز ذوقی متخصص داروسازی بالینی، در گفت‌وگو با رادیو سلامت با بیان اینکه مسمومیت انواع مختلفی دارد افزود: «هنگامی که دوز یک دارو یا یک ماده مصرفی، از دوز درمانی بیشتر می‌شود؛ مسمومیت رخ می‌دهد که می‌تواند به طور عمدی یا اتفاقی باشد.»

وی ادامه داد: «از مسمومیت‌های دارویی که به طور ناگهانی و اتفاقی رخ می‌دهد می‌توان به مسمومیتی اشاره کرد که بیمار در ناحیه کبد و کلیه اختلال عملکرد پیدا کرده باشد.»

ذوقی افزود: «همچنین مصرف داروها در دو طیف سنی کودکان و سالمندان به دلیل فاکتورهای فیزیولوژیکی که دارند، می‌تواند با احتمال بیشتری منجر به مسمومیت شود. تهوع و استفراغ جز علائم شایع مصرف داروها هستند که البته می‌توان برخی داروها را با مصرف غذا، میل کرد تا این علائم را کنترل نمود.»

وی در خصوص نشانه‌های مسمومیت دارویی، گفت: «اغلب مسمومیت‌های دارویی نشانه دارد و بسته به دارویی که مصرف می‌شود ممکن است علائم متفاوت باشد؛ اما علائم گوارشی مشترک همچون حالت تهوع، استفراغ، دل درد و ضعف، ممکن است برای بسیاری از داروها رخ دهد. به خصوص در مسمومیت با داروهایی که کاربردهای اعصاب و روان دارند یا آرام بخش هستند.»

این متخصص داروسازی بالینی تصریح کرد: «اختلال هوشیاری، تنگی نفس، کاهش تنفس و تشنج نیز از نشانه‌های جدی مسمومیت دارویی هستند، که فرد با این علائم باید هرچه سریع‌تر به اورژانس مراجعه کند.»

وی ادامه داد: «افراد در حد مسمومیت‌های دارویی ساده می‌توانند همه روزه از ساعت ۸ الی ۲۰ با شماره تلفن ۱۹۰ تماس بگیرند و نشانه‌های بیماری را شرح دهند تا اگر خطر جدی باشد به اورژانس انتقال داده شوند و اگر جدی نبود، توسط متخصص داروساز، دستورالعمل‌های کنترل در خانه ارائه می‌شود.»

ذوقی اظهار داشت: «اگر افراد بعد از مصرف دارو همچون داروهای سرماخوردگی یا استامینوفن، بدن یا صورتشان ورم می‌کند، این عارضه مسمومیت دارویی نیست ولی عارضه جدی و حساسیتی است و باید به پزشک متخصص مراجعه کنند.»

کلیدواژه : مسمومیت دارویی
رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید