تهران
کد خبر:6407
پ
خاتمی

به واسطه طرح دارویار ۴۵ درصد هزینه‌های سلامت صرف دارو می‌شود

سید مرتضی خاتمی نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: یکی از عوامل موثر در کمبود دارو، ناتوانی تامین اجتماعی در تامین هزینه‌های مربوطه است. طی چند ماه اخیر به واسطه طرح دارویار ۴۵ درصد سبد هزینه‌های سلامت کشور صرف دارو می‌شود و ۶۰ درصد هزینه‌های دارویی هم به اجرای این طرح باز می‌گردد.

سید مرتضی خاتمی نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: یکی از عوامل موثر در کمبود دارو، ناتوانی تامین اجتماعی در تامین هزینه‌های مربوطه است. طی چند ماه اخیر به واسطه طرح دارویار ۴۵ درصد سبد هزینه‌های سلامت کشور صرف دارو می‌شود و ۶۰ درصد هزینه‌های دارویی هم به اجرای این طرح باز می‌گردد.

به گزارش فارمانیوز به نقل از خبرگزاری خانه ملت،‌ سید مرتضی خاتمی نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس در تشریح نشست ۴ بهمن ماه ۱۴۰۱ این کمیسیون از بررسی وضعیت بودجه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان های تامین اجتماعی و بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی و جمعیت هلال احمر در لایحه بودجه ۱۴۰۲  کل کشور خبر داد و گفت: بودجه پیش بینی شده برای این دستگاه ها در لایحه بودجه ۱۴۰۲ با حضور مسئولانی از سازمان برنامه و بودجه و اعضای کمیسیون بهداشت بررسی و مقرر شد به نواقص و کاستی های مطرح شده در جریان رسیدگی بودجه پرداخته شود.

وی ادامه داد: اعضای کمیسیون و مسئولان مربوطه تاکید داشتند که بحث امداد و نجات در هلال احمر باید مورد توجه جدی قرار گیرد و کاستی های این حوزه رفع شود؛ همچنین  تاکید شد که صندوق مهم کشوری تامین اجتماعی که متکفل رفاه چند لایه کشور و بیمه درمان و نیز بخشی از خدمات درمانی را به صورت مستقیم به جامعه ارائه می کند و بخش عمده ای از جامعه را پوشش می دهد مطالباتی از دولت دارد که باید به صورت زمان بندی شده پرداخت شود و در صورت بی توجهی آسیب آن مستقیم متوجه جامعه خواهد شد.

نماینده مردم ماهنشان، ایجرود و دهستانهای بوغداکندی و قلتوق در مجلس یازدهم یادآور شد: در مورد اختصاص اعتبارات طرح دارویار نیز بحث و گفت و گو شد و در واقع یکی از عوامل موثر در کمبود دارو، ناتوانی تامین اجتماعی در تامین هزینه های دارو است و اشاره شد که طی چند ماه اخیر به واسطه طرح مذکور ۴۵ درصد سبد هزینه های سلامت کشور به دارو اختصاص یافته و ۶۰ درصد کل هزینه های دارویی به اجرای این طرح باز می گردد. بنابراین اگر دولت همکاری های لازم را نداشته باشد به واسطه ناتوانی سازمان تامین اجتماعی در پوشش هزینه ها، دستگاه های مختلف و بخش قابل توجهی از جامعه آسیب جدی خواهند دید؛ تامین اجتماعی خبر از پرداخت بخشی از این مطالبات داد و اگر پرداختی های وعده داده شده طی چند روز آینده انجام شود، پنج هزار میلیارد تومان بدهی به دانشگاه ها باقی خواهد ماند که برای پرداخت به کمک مستقیم دولت نیاز است.

خاتمی افزود: بر اساس قانون ۳۳ درصد از منابع مورد نیاز سازمان تامین اجتماعی در تکفل امور جامعه را دولت باید متقبل شود که ازجمله آنها سرانه های سهم دولت است که پرداخت نشده است.

وی یادآور شد: همچنین در نشست امروز ضمن تشکر از خدمات خطیر بهزیستی و کمیته امداد در مورد جوامع هدف این دو نهاد نیز بحث و گفت و گو و تاکید شد که به پشت نوبتی ها توجه ویژه شود.

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید