تهران
کد خبر:6096
پ
62433647

ثبت جهانی داروی کاهش عوارض کرونا ایرانی سالیراویرا

با تلاش‌های صورت گرفته توسط محققان یکی از شرکت‌های مستقر در پارک فناوری پردیس، داروی کاهش عوارض کرونای ایرانی سالیراویرا که خردادماه سال ۱۴۰۰ تولید و رونمایی شد، گواهی ثبت اختراع جهانی دریافت کرد.

با تلاش‌های صورت گرفته توسط محققان یکی از شرکت‌های مستقر در پارک فناوری پردیس، داروی کاهش عوارض کرونا ایرانی سالیراویرا که خردادماه سال ۱۴۰۰ تولید و رونمایی شد، گواهی ثبت اختراع جهانی دریافت کرد.

به گزارش فارمانیوز به نقل از ایسنا، رضا رمضانی مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درباره روند دریافت ثبت اختراع جهانی داروی ضد کرونای “سالیراویرا” گفت: ثبت داخلی داروی سالیراویرا در سال گذشته انجام و مجوز داخلی مصرف آن نیز اخذ شد. برای این کار آزمایشات پری کلینیکال و کلینیکال انجام و پیش از آن نیز کد اخلاق و مجوز کلینیکال ترایال از دانشگاه علوم پزشکی ایران که شعبه سازمان جهانی مالکیت معنوی در ایران است، اخذ شده است.

رمضانی گفت: برای ثبت اختراع جهانی با یک شرکت معتبر در اروپا قراردادی منعقد کردیم که به لحاظ حقوقی از ما دفاع کنند، زیرا بخش فنی ثبت اختراع، کاری بسیار طاقت‌فرسا و تخصصی است و برای انجام این کار نیازمند شرکتی با تجربه برای کمک بودیم.

وی افزود: ایران در زمینه ثبت اختراع جهانی در بخش دارویی تجربه زیادی ندارد. برای همین، کار سیستمی بسیار گسترده‌ای انجام شد. حدود ۵۰ ثبت اختراع دارویی را مطالعه کردیم تا یک سیستم جامع اختراع دارویی را ایجاد کنیم و بعد از آن تمام مستندات خود را در آن جمع کرده و تحویل شرکت حقوقی خارجی دادیم.

مدیر عامل این شرکت دانش‌بنیان، خاطر نشان کرد: این چنین بود که ما توانستیم پالایش فنی خود برای ثبت اختراع سالیراویرا را انجام دهیم و در نهایت اختراع ما به ثبت رسید.

به نقل از روابط‌عمومی پارک فناوری پردیس، رمضانی افزود: هدف ما برای تمام این تلاش‌ها همکاری با شرکت‌های بزرگ در تولید و پخش دارو در سطح جهانی بود. در این زمینه پس از ثبت اختراع با یک شرکت معتبر پخش دارو قرارداد بستیم و آنها نیز اعلام کردند اگر محصول ما در اروپا تولید شود، مسئولیت پخش آن را به عهده می‌گیرند. خوشبختانه این موضوع در مراحل نهایی است و برای انجام این کار نیز در حال انجام اخذ مجوزهای مربوطه هستیم.

سال گذشته و همزمان با یکی از بزرگترین پیک‌های کرونا در کشور، با تلاش‌های علمی بیش از ۴۰ نفر از محققان هیئت علمی برترین دانشگاه‌های کشور، سالیراویرا به عنوان نخستین داروی کاملا ایرانی درمان و پیشگیری از کرونا در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان عضو پارک فناوری پردیس تولید شد.

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − شش =

کلید مقابل را فعال کنید