تهران
کد خبر:5977
پ
11e8bb11-c51c-4a01-9e61-7516bd7d3df2
در همایش فارماکواپیدمیولوژی (همه‌گیرشناسی دارویی) عنوان شد

کاهش هزینه‌های دارو و درمان با کمک داروسازان بالینی

سید حیدر محمدی معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به مغفول ماندن فارماکواپیدمیولوژی (همه گیرشناسی دارویی) گفت: توجه ویژه به این حوزه راهی برای کاهش هزینه‌های دارو و درمان است.

سید حیدر محمدی معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به مغفول ماندن فارماکواپیدمیولوژی (همه گیرشناسی دارویی) گفت: توجه ویژه به این حوزه راهی برای کاهش هزینه‌های دارو و درمان است.

به گزارش فارمانیوز به نقل از وبدا، دکتر سید حیدر محمدی در همایش فارماکواپیدمیولوژی اظهار کرد: در زمانی که بحث فارماکواپیدمیولوژی یا همان همه گیرشناسی دارویی در کنار تامین دارو در کشور مطرح می شود، به ابعاد آن توجهی نمی شود که این رویکرد نه تنها برای مردم بلکه برای داروسازان، پزشکان و سیاست گذاران ناشناخته است.
وی افزود: اخیرا دچار کمبود دارو شده بودیم که بروز این چنین رخدادهایی ناشی از مغفول ماندن بخش فارماکواپیدمیولوژی است چراکه در مواقعی ممکن است الگوی مصرف دارو در کشور تغییر پیدا کند و باید مانع از کمبود دارو و همچنین کاهش کیفیت دارو شویم.
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به افزایش مصرف دارو در کشور بیان کرد: موضوع افزایش مصرف دارو یک کلاف سردرگمی است که باعث ایجاد سوال در ذهن سیاست گذاران تامین دارو شده به طوری که مصرف سرم های تزریقی از ۱۱ میلیون عدد در ماه به ۲۵ میلیون عدد در ماه رسیده است و حل این مسئله با کمک اساتید دانشگاه ها و پزشکان بیمارستانی قابل انجام است.
دکتر محمدی ادامه داد: سازمان غذا و دارو معتقد است باید الگوهای تجویز دارو از سوی همکاران پزشک تغییر پیدا کند.
وی تصریح کرد: متاسفانه اخیرا حوزه مصرف منطقی و پایش مصرف کالای سلامت محور و حوزه های مرتبط با آن تضعیف شده و باید تقویت شود. همواره معتقد بودم این حوزه در جایگاه واقعی خود نبوده و باید بسیاری از داده های علمی و مطالعاتی بخش های فارماکواپیدمیولوژی، ای دی آر، تداخلات و تشابهات در این حوزه انجام می‌شد.

کاهش هزینه‌های دارو و درمان با مصرف منطقی و پایش مصرف

معاون وزیر بهداشت با اشاره به حوزه مصرف منطقی و پایش مصرف کالای سلامت محور که حوزه ای کاملا علمی و فنی است، گفت: سیاست سازمان غذا و دارو توسعه و تقویت این حوزه بود ولی متاسفانه علی‌رغم این تصمیمات مغفول ماند و از چرخه سیاستگذاری سازمان فاصله گرفته است و طی اتفاقات اخیر و در زمان مشکلات کمبود و تامین دارو جای خالی آن مشخص بود.
وی تصریح کرد: زمان ابلاغ تعرفه‌های پزشکی، سهم دارو در آن کوچکترین حد ممکن در نظر گرفته می‌شود ولی زمان منطقی کردن مصرف دارو، اهمیت بالایی پیدا می‎کند و برای حل این مشکل به همکارانمان درحوزه‎های بالینی و بیمارستانی مشورت گرفته و به کمک آنها میزان مصرف دارویی مثل آلبومین ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یافت ولی رها کردن این روند منجر شد تا مجددا شاهد بحران کمبود آلبومین باشیم.
معاون وزیر بهداشت با تاکید بر نگاه بلند مدت به اصلاح الگوی مصرف توسط مسئولان، افزود: مصرف آنتی بیوتیک با کمک داروسازان بالینی و بیمارستانی و بخشی از طریق اقتصادی، منطقی‌تر شد و با اصلاح الگو در یکی از بیمارستان‌ها ماهیانه یک میلیارد تومان هزینه‌های غیرمنطقی مرتبط با دارو و تجهیزات کاهش یافت.
وی اظهار کرد: با بررسی مصرف و اصلاح برخی اشکالات در الگوهای نادرست میتوان با استفاده از تجربیات اساتید مربوط به این حوزه و به کارگیری و انتقال این تجربیات بتوانیم فرهنگ‌سازی درستی در جامعه و بین مردم ایجاد کنیم.
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به تغییر الگوی مصرف دارو گفت: برای تغییرات در این حوزه ابتدا باید جامعه متخصصین و پزشکان و داروسازان به تمامی مسائل و مشکلات مربوط به این مسئله و روش‌های حل آن آگاه شوند و در مرحله بعد آگاه‌سازی مردم قرار دارد و مردم باید در جریان اقدامات انجام شده در این حوزه قرار بگیرند.
وی افزود: برخی شرکت‌های داروسازی در حوزه تحقیق و توسعه وحوزه‌های مرتبط مطالعاتی انجام می‌دهند که در بازار دارویی و اثرگذاری دارویی بسیار حائز اهمیت است که تلاش آنها دیده نمی‌شود.
دکتر محمدی در پایان تاکید کرد: سازمان غذا و دارو آمادگی کاملی دارد تا به جامعه دانشگاهی از حوزه سیاستگذاری تا اجرا برای دستیابی به مسیر و جایگاه درست حوزه مصرف منطقی و پایش مصرف کالای سلامت محور کمک کند.
رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید