تهران
کد خبر:5430
پ
کیومرث سرمدی

افزایش قیمت بیش از 1000 قلم کالا بعد از حذف ارز ترجیحی

نماینده مجلس: بعد از حذف ارز ترجیحی بیش از ۱۰۰۰ قلم کالا افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی و حتی بیشتر را تجربه کرده / قرار بود با استفاده از بیمه و دیگر خدمات، قیمت دارو را ثابت نگه داریم، اما دارو هم گران شد.

به گزارش فارمانیوز، کیومرث سرمدی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در مصاحبه‌ای گفت: افزایش قیمت کالاهای اساسی، فشار زیادی بر سفره مردم وارد کرده است و حمایت دولت در راستای معیشت مردم خصوصا قشر متوسط به پایین، خیلی گره گشا نبوده است.
وی افزود: بعد از حذف ارز ترجیحی بیش از ۱۰۰۰ قلم کالا افزایش قیمت ۱۰۰ درصدی و حتی بیشتر را تجربه کرده / قرار بود با استفاده از بیمه و دیگر خدمات، قیمت دارو را ثابت نگه داریم، اما دارو هم گران شد.

کیومرث سرمدی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به وضعیت معیشتی مردم بعد از حذف ارز ترجیحی، گفت: شرط مجلس با دولت در بحث حذف ارز ترجیحی این بود که قیمت کالاهایی که با معیشت و زندگی مردم ارتباط دارد، نسبت به شهریور 1400 افزایش پیدا نکند؛ اما در عمل دیدیم قیمت کالاها افزایش شدیدی داشت به طوری که شاید بیش از 1000 قلم کالا افزایش قیمت 100 درصدی و حتی بیشتر را تجربه کرد.

وی ادامه داد: افزایش قیمت فشار زیادی بر سفره مردم وارد کرده است اما حمایت دولت در راستای معیشت مردم خصوصا قشر متوسط به پایین که زیر خط فقر هستند خیلی گره گشا نبوده است که رها شدگی بازار،عدم نظارت و عدم برنامه‌ریزی در جهت جبران این فشار، دلیل وقوع وضعیت فعلی جامعه است.
سرمدی با انتقاد از اینکه دولت بازار را رها کرده است، گفت: قرار بود با استفاده از بیمه و دیگر خدمات، قیمت دارو را ثابت نگه داریم اما به دلیل رها شدگی بازار، دارو هم گران شد؛ لذا دولت باید نظارت ها را افزایش دهد و برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشد؛ همچنین نیاز است که تیم اقتصادی دولت منسجم تر عمل کند؛ اما من در مجموع ارزیابی مثبتی از روند تحولات بعد از حذف ارز ترجیحی ندارم.

وی در خصوص منابع لازم برای جبران تبعات حذف ارز ترجیحی و حمایت از اقشار ضعیف جامعه، گفت: بخشی از این منابع تامین نشد لذا با کمبود منابع مواجه هستیم از سوی دیگر رانت ها کماکان وجود دارد و علی رغم تلاش نهادهای نظارتی، ما از این بخش هنوز آسیب می بینیم.
سرمدی در خصوص ضرورت اصلاح حقوق ها گفت: افزایش حقوق 10 درصدی کارکنان و بازنشستگان لشگری و کشوری با وجود تورم بالای 50 درصد، اصلا منطقی نیست؛ لذا دولت باید اصلاحیه بیاورد تا این فاصله را تا حد امکان جبران کند و من خبرهای غیر رسمی دارم که این مساله در حال پیگیری است تا حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشگری هم اصلاح شود.

منبع: پایگاه خبری مجلس انقلابی

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید