تهران
کد خبر:5361
پ
بانک-مرکزی-ایران

بانک مرکزی می‌گوید ارز دارو تخصیص یافته سازمان غذا و دارو آماری منتشر نمیکند

طبق اعلام بانک مرکزی در راستای تفاهم‌نامه‌ی ۱ میلیارد دلاری با وزارت بهداشت و سازمان برنامه ‌و بودجه، تاکنون ۸۱۵ میلیون دلار ارز برای واردات دارو اختصاص یافته است.

به گزارش فارمانیوز؛ بانک مرکزی روز پنجشنبه 9 تیر ماه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به درخواست‌های وزارت بهداشت، ارز مناسب برای واردات دارو تاکنون تخصیص یافته است و این روند تا پایان تیرماه ادامه خواهند داشت. متن اطلاعیه بدین شرح است:

” به منظور شفاف سازی و روشنگری افکار عمومی پیرو اظهارنظر عضو محترم کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در خصوص تأمین ارز مورد نیاز واردات دارو توسط بانک مرکزی، به اطلاع هموطنان گرامی می‌رساند، بانک مرکزی در سال جاری و در راستای مساعدت با وزارت بهداشت در مدیریت واردات اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی مورد نیاز کشور، در پایان فروردین ماه تفاهم‌نامه‌ی ۱ میلیارد دلاری را با مهلت ۱۴۰۱/۰۴/۳۱ با وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه امضا، و بلافاصله دستورالعمل مربوطه را نیز صادر و به منظور اجرا به تمامی بانک‌ها بانک‌ها ارسال کرد.

همچنین بانک مرکزی با اختصاص ارز مناسب و قابل انتقال به درخواست‌های وزارت بهداشت، حداکثر همکاری ممکن را در تسریع و تحقق بهینه این مهم معمول داشته است.

تحت تفاهم‌نامه مزبور تاکنون بالغ بر ۸۱۵ میلیون دلار تخصیص ارز صورت گرفته که این مبلغ به تفکیک شامل؛ ۴۲۰ میلیون دلار در اردیبهشت و ۳۲۴ میلیون دلار در خرداد و ۷۱ میلیون دلار در هفته آغازین تیر ماه بوده است. این روند بیانگر سرعت بالای اجرای تفاهم‌نامه در مقایسه با روند مورد انتظار است.

تمامی طرف‌های ذی‌مدخل در این فرایند واقفند که صدور کد تخصیص ارز به ثبت‌سفارش‌های ارسالی وزارت بهداشت (از طریق سامانه جامع ارزی)، بلافاصله و بدون هر گونه توقف انجام می‌گردد.

اصلح است مسولان محترم وزارت بهداشت با مساعدت سازمان برنامه و بودجه و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط با اهتمام جدی و تمرکز بر ظرفیت‌های موجود به مدیریت چگونگی تداوم تأمین واردات کشور در این حوزه خطیر بپردازند، تا با اتمام قریب‌الوقوع مبلغ تفاهم‌نامه مزبور، در واردات این اقلام که مستقیماً با سلامت و رفاه جامعه ارتباط دارد، وقفه‌ای ایجاد نگردد.”

 مطابق با این اطلاعیه به نظر می‌رسد ارز دارو در ماه‌های گذشته توسط بانک مرکزی تخصیص یافته است اما آنچه که توسط فعالان صنعت دارو ایجاد پرسش میکند این است که چرا سازمان غذا و دارو با وجود اینکه در سالهای گذشته در مورد نحوه اختصاص ارز بسیار شفاف عمل می‌کرد و تمامی آمارهای مربوط به نحوه مصرف آن در سایت سازمان منتشر و قابل رصد بود چرا اخیراً تغییر رویه داده است و تمامی تصمیمات در رابطه با نحوه تخصیص ارز در فضای بسته و کاملاً غیر شفاف انجام میگیرد؟

علت سکوت سیستم‌های نظارتی کشور چیست و چرا کسی در رابطه با این عدم شفافیت واکنشی نشان نمیدهد؟ خبر اختصاص 815 میلیون دلار ارز دارو در حالی منتشر می‌شود که بسیاری از فعالان صنعت دارو از عدم تخصیص ارز در ماه‌های اخیر شکایت داشتند و حتی زنگهای هشدار تعطیلی واحدهای صنعتی تولید دارو یکی پس از دیگری به صدا درآمده است و در این میان صاحب نظران بی خبر از تعیین تکلیف ارز دارو هستند و کسی نمیداند سرنوشت آن به کجا ختم شده و چه کسی از این میزان ارز متنفع شده است.

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید