تهران
کد خبر:1951
پ
دکتر محمدرضا شانه ساز

رئیس سازمان غذا و دارو: ۸۲ درصد در بازار ریالی دارو به نفع تولید داخل چرخش مثبت داشته‌ایم/ دو شرکت مجوز تولید مشترک واکسن کرونا را دریافت کرده اند

شانه ساز تاکید کرد: در زمینه تولید نیز ۴ شرکت موفق به دریافت مجوز انجام مطالعات بالینی شده اند و دو شرکت هم مجوز تولید مشترک را دریافت کرده اند. ما از بحث واردات و تأمین نیازها در زمان‌های کوتاه غافل نبوده ایم، اما تکیه اصلی ما بر واکسن تولید داخل است.   به گزارش خبرنگار پایگاه خبری فارمانیوز، […]

شانه ساز تاکید کرد: در زمینه تولید نیز ۴ شرکت موفق به دریافت مجوز انجام مطالعات بالینی شده اند و دو شرکت هم مجوز تولید مشترک را دریافت کرده اند. ما از بحث واردات و تأمین نیازها در زمان‌های کوتاه غافل نبوده ایم، اما تکیه اصلی ما بر واکسن تولید داخل است.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری فارمانیوز، محمدرضا شانه ساز،رئیس سازمان غذا و دارو در نشست خبری مجازی، با اشاره به شیوع کرونا در پیک چهارم، گفت: سازمان غذا و دارو به عنوان یکی از حوزه‌های وزارت بهداشت، با تحریم‌های ظالمانه مشغول خدمت رسانی به مردم بوده است و این وظیفه در دوران کرونا نیز تداوم یافته است.

شانه ساز افزود: در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ معادلات ارزی ما به دلیل شیوع کرونا به هم ریخت و ۲ درصد رشد ارزبری بودیم و در محصولات وارداتی ۳۱ درصد کاهش داشتیم. ۴۵ درصد تغییر مثبت در بازار تجهیزات پزشکی داشته ایم و ۲۲ درصد کاهش واردات داشته ایم. در حوزه مکمل‌ها و فرآورده‌های طبیعی شاهد کاهش ۷۴ درصدی هستیم. در بازار ریالی دارو، در سال ۹۹، ۸۲ درصد به نفع تولید داخل چرخش مثبت داشته ایم.

شانه ساز گفت: کاهش سهم واردات چه از لحاظ ارزبری و واردات، اعداد بسیار گویا و قابل قضاوت است که رویکرد وزارت بهداشت، حمایت از تولید داخل بوده و جهش تولید اتفاق افتاده است. ما ظرف ۴۵ روز موفق شدیم به تولید روزانه ۴۵ میلیون عدد ماسک برسیم. در زمینه کیت تشخیصی کاملاً خودکفا شده ایم و در حوزه داروهای کرونایی موفق شدیم ظرف کمتر از سه ماه به تولید این داروها برسیم، چون می‌دانستیم دنیا با ما بازی خواهد کرد.

وی افزود: در زمینه تولید واکسن نیز توانسته ایم به موفقیت‌های خوبی برسیم. البته همه آن چیزی که لازم بود برای تأمین واکسن کرونا انجام دادیم و امروز امیدواریم بتوانیم در خرداد ۱۴۰۰ اولین مجموعه میلیونی تولید واکسن را داشته باشیم و می‌توانیم تا پایان سال کار واکسیناسیون عمومی را به سرانجام برسانیم.

شانه ساز ادامه داد: در زمینه اصالت محصولات سلامت محور نیز غفلت نکرده ایم و از طریق سامانه تی تک، توانسته ایم کنترل خوبی داشته باشیم. ما توانسته ایم همه محصولات سلامت محور وارداتی را برچسب گذاری کنیم و از هموطنان می‌خواهیم در این مسیر همراه ما باشند. تلاش ما بر این است که تولیدکنندگان دارو در حداقل زمان مجوزهای لازم را برای تولید محصولات خود بگیرند و این حمایت‌ها تداوم داشته است.

رئیس سازمان غذا و دارو، پیرامون وضعیت تأمین واکسن کرونا در کشور، گفت: در بحث استفاده از واکسن کرونا در دنیا شاهد آپارتاید و تبعیض هستیم و اکثر کشورها نگرانند. ما برای واردات هر آنچه لازم بود انجام دادیم و برنامه ریزی کردیم و مبالغ لازم را واریز کردیم، اما آنچه قرار بود از طریق کوواکس تا ۱۰ فروردین دریافت می‌کردیم می‌بایست ۴.۵ میلیون دوز باشد که فقط ۷۰۸ هزار دوز دریافت کرده ایم.

وی ادامه داد: تاکنون ۲.۲ میلیون دوز واکسن وارد کرده ایم که می‌بایست ۷ تا ۸ میلیون دوز وارد می‌شد که محقق نشده است.

شانه ساز افزود: حدود ۴۹ شرکت بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا اعلام آمادگی کردند که برای ۳۵ شرکت معرفی نامه صادر شد اما تا امروز نتوانسته اند مستندات واردات را اعلام کنند. قرار نیست بابت واکسن کرونا پولی از مردم دریافت شود و واکسن‌های وارداتی در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد.

شانه ساز تاکید کرد: در زمینه تولید نیز ۴ شرکت موفق به دریافت مجوز انجام مطالعات بالینی شده اند و دو شرکت هم مجوز تولید مشترک را دریافت کرده اند. ما از بحث واردات و تأمین نیازها در زمان‌های کوتاه غافل نبوده ایم، اما تکیه اصلی ما بر واکسن تولید داخل است.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: با تلاش‌ها و پیگیری‌هایی که کردیم مدت صدور IRC هایی که مجوز واردات بود را توانستیم از بالای ۴۵ روز تا ۲ ماه را به ۲۴ ساعت کاهش دهیم که به نوعی پشتیبانی و حذف موانع تولید است.

وی اعلام کرد: تجهیزات و ملزومات پزشکی ۲۱.۳ درصد تولید داخلی رشد داشته و واردات‌ نیز در این حوزه تنها ۱۰ درصد رشد داشته که البته از نظر بحث شرایط خاص کرونا این افزایش‌ها قابل توجیه است.

شانه ساز با بیان اینکه قرار نیست بابت واکسن کرونا پولی از مردم دریافت شود و تمامی واکسن‌های وارداتی در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد، گفت: در زمینه تولید واکسن نیز چهار شرکت موفق به دریافت مجوز انجام مطالعات بالینی شده اند و دو شرکت هم مجوز تولید مشترک را دریافت کرده اند.

وی تصریح کرد: ما از بحث واردات و تامین نیازها در زمان‌های کوتاه غافل نبوده ایم، اما تکیه اصلی ما بر واکسن تولید داخل است.

وی یادآور شد: در زمینه تولید داروهای مقابله با کرونا هم توانستیم همه این داروها را در کمتر از سه ماه در داخل کشور تولید کنیم زیرا می‌دانستیم که دنیا با ما بازی خواهد کرد و تلاش می‌کند که مردم ما در سایه تحریم‌ها صدمه ببینند که خوشبختانه به برنامه ریزی  و تلاش تولیدکنندگان اجازه ندادیم این اتفاق رخ دهد و امروز هم در زمینه واکسن می‌بینید که جمهوری اسلامی توانسته همه پلتفرم‌های واکسن در دنیا را دنبال و راه‌اندازی کند.

شانه ساز با بیان اینکه سازمان غذا و دارو از حدود ۱۰ سال قبل موفق شده بود که گواهی نظارت بر تولید و عرضه واکسن را از سازمان بهداشت جهانی دریافت و توانست آن را ثبت  کند، افزود: داشتن این گواهی به این معنی است که هر واکسنی را که سازمان غذا و داروی ایران تایید کند از نظر سازمان جهانی بهداشت می‌تواند در لیست تامین واکسن قرار گیرد.

وی گفت: ما با کمپانی هندی بهارات تفاهمنامه ۲.۵ میلیون دوز واردات را داشتیم که پول ۵۰۰ هزار دوز نیز پرداخت شده بود اما پس از واردات ۲۵ هزار دوز، دادستانی هند اجازه واردات بقیه آن را ندارد ،همچنین با روسیه دو میلیون دوز واکسن کرونا قراردادبسته بودیم که کمتر وارد شد و ۶۰ میلیون دوز نیز تا پایان سال میلادی جاری قرار داد برای واردات واکسن از روسیه بسته شده و نمی‌دانیم چه میزان قابل تحقق خواهد بود.

انتهای پیام/

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید