تهران
کد خبر:1833
پ
فاقد تصویر شاخص

وزیر بهداشت: با سلامت مردم مسامحه نمی کنیم/هیچگونه کمبود مواد اولیه دارویی نداشتیم

وزیر بهداشت گفت: ارزی که ما در سال ۹۹ گرفتیم، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال ۹۷ بود، با این حال آیا یک مورد مشابه صف مرغ، برای دارو مشاهده کردید!؟ آیا کسی پرسید که آقای وزیر بهداشت، چطور ۴۷۵۰ قلم دارو را مدیریت کردی!؟ چطور کارخانه های داروسازی کشور حتی یک […]

وزیر بهداشت گفت: ارزی که ما در سال ۹۹ گرفتیم، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال ۹۷ بود، با این حال آیا یک مورد مشابه صف مرغ، برای دارو مشاهده کردید!؟ آیا کسی پرسید که آقای وزیر بهداشت، چطور ۴۷۵۰ قلم دارو را مدیریت کردی!؟ چطور کارخانه های داروسازی کشور حتی یک روز به خاطر کمبود ماده اولیه تعطیل نشد!؟

به گزارش فارمانیوز، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست کمیته امنیتی انتظامی ستاد ملی کرونا با اشاره به رعایت اکثر قریب به اتفاق مردم در مراسم‌های مذهبی، نماز جماعت جمعه، اظهار داشت: در آمریکا 111 میلیارد دلار برای مدیریت کرونا خرج شده در حالی که به ما یک میلیارد دلار اختصاص دادند اما مقدار قابل توجهی از آن را نگرفتیم.

وی ادامه داد: بعد از دفاع مقدس این همدلی و وفاق را تجربه نکرده بودیم و این را در آن دوران تجربه کردیم و بیرقی به نام بیرق رهبری را داشتیم. دوره‌ای را به شدت خوب کنترل کردیم. مجموعه معاونان بنده 14 ماه کار را رصد کردند.

وزیر بهداشت اظهار داشت: اتفاقی افتاد که هیچ ربطی به این کمیته ندارد و هرچه بگویند بی انصافی است. این کمیته انتهای وقت‌گذاری و تدبیر به موقع را داشته است. درست است موج جدید بیماری ایجاد شده اما ما برای فدا شدن و روی مین رفتن آمده‌ایم نه برای ارتقای درجه و پست. سیاست باز نیستیم، بلدیم اما اهلش نیستیم.

نمکی تاکید کرد:‌در بهاری که قول داده‌ام واکسن داخلی را خواهیم داشت.

وزیر بهداشت اظهار داشت: تا قبل از عید راهی را رفته بودیم که راه پرسرعتی بود و با دست‌های بسته و با چشمان باز در اقیانوسی پربلا حرکت کردیم. در زمانی که مرگ در کشور ما 1200 نفر را پیش بینی کرده بودند، مرگ دو رقمی رسیدیم. در حالی که یک ماه بود ویروس جهش یافته در خوزستان وجود داشت، ما مرگ‌ها را دورقمی داشتیم؛ در حالی که اروپا احساس عجز کرد.

نمکی گفت: قرار هم نیست با مردم در پس پرده صحبت کرده و اعتماد مردم را  حراج کنم. 30 سال پیش بنده معاون بهداشت بودم و مرحوم هاشمی گفت مدیرکل تو چنین حرفی زده که از دیشب رسانه‌های بیگانه آن را می‌گویند اما بنده گفتم من از روزی می‌ترسم که مردم ما را قبول نداشته باشند و از بی اعتمادی مردم هراس دارم.

وی افزود: بنده وزیر بهداشت مردم ایران، شیعه و لامذهب، سنی، مسیحی، کلیمی و زندانی محکوم به اعدام هستم و اگر مردم به این برادر کوچک طبق ارزیابی‌ها اعتماد کردند دلیلش این است که با مردم  شفاف بودم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: ارزی که ما در سال ۹۹ گرفتیم، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورو کمتر از سال ۹۷ بود، با این حال آیا یک مورد مشابه صف مرغ، برای دارو مشاهده کردید!؟  آیا کسی پرسید که آقای وزیر بهداشت، چطور ۴۷۵۰ قلم دارو را مدیریت کردی!؟ چطور کارخانه های داروسازی کشور حتی یک روز به خاطر کمبود ماده اولیه تعطیل نشد!؟ چطور اتاق عمل های کشور برای نبود داروی بیهوشی حتی ۵ دقیقه هم کنسل نشد!؟ هیچ کس از من نپرسید که چگونه یک استنت برای بیمار قلبی در شرایط سخت تحریم، در اتاق های جراحی قلبی مملکت کم نیامد!؟ کسی نپرسید که چگونه در خوزستان هم مریض کرونایی و هم مریض های غیر کرونایی مدیریت شد!؟

نمکی بیان داشت: این کمکی که وزارت بهداشت کرد مغفول مانده و جایی نمی‌گویند و یکی از کمک‌هایی که انجام می‌شود القای آرامش به جامعه است. درست است، موج جدید بیماری ایجاد شده است.ما برای نیستی و دفاع از خون شهداء آمده‌ایم و برای ارتقاء درجه و سیاست نیامده‌ایم.

وی افزود: بنده مکتوبات زیادی دارم که جزو اسناد طبقه بندی شده است و بنا نداریم آن را منتشر کنیم. بنده گفتم  ویروسی آمده که قابلیت آن به مراتب خشن‌تر است و این موضوع را به رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور اعلام کردم که خود را برای سهمگین‌ترین مبارزه اپیدمی آماده کنید. بنده مدیریت بیماری سرخک،‌ ریشه‌کنی فلج اطفال و کزاز را دارم و آن را اجرا کرده‌ام.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در اپیدمی زرد، قرمز، آبی و نارنجی نداریم؛ ‌مگر می‌توان گفت با وجود ویروس موتاسیون یافته ویروس را از جایی به جای دیگر ببریم. مدیریت اپیدمی باید دورتر را ببیند نه امروز را. بنده در اتاق فرمان کشور نشسته‌ام.

نمکی با اشاره به ضرورت ممنوعیت‌های پروازی، خاطرنشان کرد: وقتی می‌نویسم پروازهای خوزستان لغو شود برای این که می‌دانم بمب ویروسی به اقصاء نقاط کشور می‌رود و اگر حتی همه پروتکل‌ها هم رعایت شود، حداقل 25 درصد از آنها در پروازها از دست می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: بنده مکتوب نوشتم یا یک برزیل دیگر گدنم بگذارید به من مهلت بدهید که اگر خبر داشتید با یقه جرزده حمایت می‌کردید. گفتیم دو کار باید کنید؛ 1- باید با نیروهای طرح شهید سلیمانی تا 18 فروردین شعله‌های کوچک را در منازل و محله خاموش کنیم و اعلام کردیم با جمعیت سیال و غیرساکن نمی‌توانیم بیماریابی کنیم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: دوم گفتیم سفر در هر صورتی عامل انتقال بیماری است و نوشتم تاب‌آوری مردم مهم است اما تاب‌آوری نظام سلامت مهم‌تر است و مازندران تازه از پیک ووهان درآمده بود که درگیر پیک کرونای انگلیسی شد.

نمکی افزود: ‌وقتی گفتیم پروازهای ترکیه را ببندید برای این است که خبر دارم ویروس غیر انگلیسی در ترکیه نیز می‌چرخد. این وزیر می‌تواند برود اما نمی‌تواند حرف غیرکارشناسی قبول کند و اگر قصد خدمتی نباشد این منصب از آب بینی بزی که حضرت علی  گفت کمتر است؛ ضمن این که بنده شرمسار مرد بزرگ (رهبر معظم انقلاب)‌هستم که هیچ وقت من را تنها نگذاشت.

وی ادامه داد: بنده خدمت مقام معظم رهبری نوشتم که تصمیمات قرارگاه نیاز است که اجرا شود و ایشان نوشتند نگران نباشید و در آنجا تعیین کردند و گفتند مصادیق را وزارت بهداشت تعیین می‌کند. اصلاً ستاد ملی مقابله با کرونا بدون مصادیق وزارت بهداشت معنایی ندارد.

وزیر بهداشت با بیان این که در دام یکی از سهمگین‌ترین اپیدمی‌ها افتاده‌ایم، گفت: این تیم غیرتمندانه ایستاده و  تا آخر کرونا نیز ایستادگی می‌کند تا یک نفر پشت در اتاق نماند. اکنون ۸۰ هزار تخت آماده کرده‌ایم؛ ضمن اینکه در سال گذشته نیز ۳ هزار تخت آی سی یو آماده کردیم اما پول آن را ندادند. گفتیم کمک کنیم ۱۳ هزار تخت را آماده کنیم و اخیراً رئیس جمهور دستور آن را داده‌اند.

نمکی تأکید کرد: مردم باید بدانند هیچ بیماری پشت در هیچ بیمارستانی سرگردان نخواهد شد و جان و آبروی خود را گرو قرار می‌دهیم تا آبروی ایران را حفظ کنیم و امکان ندارد شهروندی در جمهوری اسلامی ایران سوژه رسانه‌ها و مطبوعات معاندی شود که بگویند پشت در بیمارستان بیماری معطل مانده و آن افتضاح در چمن ماندن بیماران در کشورهای اروپایی را هرگز نخواهیم داشت.

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید