تهران
کد خبر:1772
پ
فاقد تصویر شاخص

رئیس سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی: واکسن کرونا برای عموم مردم رایگان است/خیلی سریع تر از دیگر کشورهای هم سطحمان مردم را واکسینه خواهیم کرد

به گزارش خبرنگار فارمانیوز، مهندس فرامرز اختراعی رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی در گفتگو با برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران با اعلام این که تا به امروز سیاست گذاری وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، واکسیناسیون در کشور به صورت رایگان بوده است و قرار هم نیست هزینه ای دریافت شود […]

به گزارش خبرنگار فارمانیوز، مهندس فرامرز اختراعی رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی در گفتگو با برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران با اعلام این که تا به امروز سیاست گذاری وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو، واکسیناسیون در کشور به صورت رایگان بوده است و قرار هم نیست هزینه ای دریافت شود گفت: اما ممکن است متناسب با توان مالی دولت، تغییراتی در این خصوص رخ دهد.

وی افزود: معمولا شرکت های خصوصی داروها را وارد می کنند و دولت یارانه آن را برای مصرف بیماران پرداخت می کند. دولت برای بسیاری از داروها یارانه ای را در نظر می گیرد به عنوان مثال عمده داروهای بیماران صعب العلاج تا 91 درصد یارانه دولتی دارد.

وی با اعلام محدودیت واردات برای برخی واکسن ها مثل فایزر و اعلام اسامی شرکت هایی که قرار است واکسن های کرونا را وارد کنند اظهار داشت: فراخوانی برای شرکت های وارداتی دارو و واکسن داده شده است اما محدودیت هایی برای برخی واکسن ها مثل فایزر وجود دارد و یا اینکه واکسن از برخی کشورها که امنیت سیاسی  و کارنامه مناسبی در صادرات ندارند وارد نخواهد شد اما در واردات بقیه محصولات و منابع وارداتی محدودیتی نداریم.

مهندس اختراعی با اشاره به انتقال تکنولوژی واکسن اسپوتنیک وی روسیه به ایران اظهار داشت: پیش از این واکسن اسپوتنیک وی به ایران وارد شده است ولی با انتقال تکنولوژی از خردادماه تولید انبوه این واکسن در حدود1 تا 2 میلیون دوز در ماه انجام خواهد شد.

وی با تکذیب رانت برای برخی شرکت های خصوصی در جهت واردات واکسن کرونا به کشور گفت: تامین واکسن در سه حوزه و بسیار منظم انجام می شود. واردات، سومین مرحله از فرآیند تهیه واکسن است و کمترین سهم را در این سه حوزه به خود اختصاص می دهد. واکسن در دنیا بسیار کم و نایاب است به ویژه تامین آن برای کشور ما پیچیده است. تعدادی شرکت داخلی دولتی یا وابسته به دولت در حال تولید واکسن هستند که از اواخر بهار واکسن های کرونای این شرکت ها وارد بازار می شود. انتقال تکنولوژی یکی دیگر از این فرآیندها است و دیگری تولید مشترک واکسن با کوبا است و مرحله آخر واردات است.

وی افزود: در عمده کشورهای اروپایی به غیر از انگستان واکسن بسیار نایاب است و حتی شرکت های بزرگ آمریکایی تمامی مواد مورد استفاده تهیه رزین های کروماتوگرافی را از شرکت های اروپایی خریده اند و حتی به دوستانشان هم اجازه دسترسی آسان برای تهیه واکسن را نمی دهند. تامین واکسن جَنگی است که در تمامی کشورهای دنیا وجود دارد.

رئیس هیات مدیره سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، شیمیایی و بسته بندی دارویی تاکید کرد: چند شرکت علاقمند به واردات واکسن کرونا هستند اما هنوز موفق نشده اند.

مهندس اختراعی با تاکید بر اینکه تامین واکسن کرونا به دلیل فراگیر بودن مقوله ای بسیار مهم و برای تمامی مردم است گفت: اولویت اول با کادر درمان است و سپس افراد پر خطر مثل بیماران صعب العلاج در گروه بعدی جای می گیرند و مردم عادی در گروه های بعدی بر اساس دسته بندی سنی واکسن را دریافت خواهند کرد.

وی افزود: محدویتی در راههای تامین واکسن وجود ندارد و کاری که بتوانیم انجام می دهیم اگرچه اعتقاد دارم تولید ملی جلوتر از بقیه مسیرهاست و ما با استفاده از واکسن های تولید داخلی، خیلی سریع تر از دیگر کشورهای هم سطحمان مردم را واکسینه خواهیم کرد.

انتهای پیام/

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید