تهران
کد خبر:1445
پ
فاقد تصویر شاخص

گل آلود کردن آب تخصیص ارز نظام سلامت به نفع چه کسانی است؟

جمعی از نخبگان، صاحبنظران اقتصادی و پزشکی کشور و دلسوزان حوزه سلامت کشور، در خصوص تامین نیازهای ارزی تولیدکنندگان دارو در کشور به رییس جمهور نامه نوشتند و رئیس جمهور با پاسخ مثبت به این نامه باعث گشایش در تخصیص ارز شد. به گزارش خبرنگار فارمانیوز، تجربه مصارف منابع ارزی در سالهاي گذشته نشان دهنده […]

جمعی از نخبگان، صاحبنظران اقتصادی و پزشکی کشور و دلسوزان حوزه سلامت کشور، در خصوص تامین نیازهای ارزی تولیدکنندگان دارو در کشور به رییس جمهور نامه نوشتند و رئیس جمهور با پاسخ مثبت به این نامه باعث گشایش در تخصیص ارز شد.

به گزارش خبرنگار فارمانیوز، تجربه مصارف منابع ارزی در سالهاي گذشته نشان دهنده این است که ارز تولید كنندگان دارو در جهت واردات داروهای مشابه تولید داخل نيز مورد سوء استفاده قرار مي گيرد . داروهای تحت لیسانس، تجهیزات پزشکی و غیره، نيز از همين سامانه استفاده كرده و تولید داروي داخلي كه با اندك نياز ارزي قابل استمرار است از این مدل آشفتگي همواره آخر صف تأمين قرار گرفته است.
جمعی از نخبگان از جمله وزرای اسبق بهداشت، کارشناسان اقتصادی، معاونین وزیر و از جمله رؤسای وقت دو سندیکای تولید کننده مواد اولیه دارویی و صاحبان صنایع داروهای انسانی ( آقایان اختراعی و شیبانی) نامه ای را به رئیس جمهور نوشتند که خوشبختانه رئیس جمهور نیز به این نامه پاسخ مثبت دادند و امروزه شاهد هستیم که در تامین ارز روپیه و یوآن براي توليدكنندگان دارو ،گشایش هایی صورت گرفته است . هر چند که با این نوع مکاتبات بسیاری از کارشناس نماها و یا بسیاری از آن هایی که دانسته یا ندانسته خودشان را ابزار دست کمپانی های چند ملیتی کرده بودند با بهانه های مختلف مخالفت کردند، اما نتايج با ارزش اين اقدام جامعه توليدي داروي كشور را خشنود نموده است.
وجود آلودگی گذشته به نفع کسانی است که در تاریکی های تعطیلی ابتدای سالجاری موفق شدند حدود 320 میلیون دلار ارز را مصرف واردات و عمدتا واردات داروهای مشابه تولید داخل نمایند ولی با تغییراتی که صورت گرفت امید است به زودی شاهد فرآیند احیاء نظام تولید و تامین دارو در کشور باشیم.

پیشنهادات جمعی از نخبگان و صاحبنظران اقتصادی و پزشکی کشور به رییس جمهور برای تامین نیازهای ارزی تولیدکنندگان دارو

با این حال در تاریخ 13 شهریور 99، جمعی از نخبگان، صاحبنظران اقتصادی و پزشکی کشور و دلسوزان حوزه سلامت کشور، در خصوص تامین نیازهای ارزی تولیدکنندگان دارو در کشور به رییس جمهور نامه نوشتند و دو پیشنهاد را مطرح کردند.

متن این نامه بدین شرح است:
به نام خدا
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر روحانی
سلام علیکم
احتراما به استحضار می‌رساند ؛ طی ۴ دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، دستاوردهای عظیمی در امر ارتقاء شاخص‌های بهداشتی و درمانی کشور عزیزمان حاصل شده است که به لطف ایزد منان، این ارتقاء شاخص ها، در زمره افتخارات ملی کشور قرار گرفته است.
یکی از درخشان‌ترین این دستاوردها، اجرای طرح ژنریک نظام دارویی و پیشرفت‌های فوق‌العاده علمی و صنعتی در زمینه ساخت و تامین انواع داروهای مورد نیاز کشور است تا جایی که امروزه بیش از ۹۷ درصدمصرف دارویی کشور و بیش از ۷۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز این صنعت، توسط کارخانه‌های داخلی تولید و تامین می‌شود.
در این ارتباط ، نیازهای ارزی نظام دارویی کشور، به دو دسته ارز مورد نیاز تولید داخلی و ارز مورد استقاده برای واردات تقسیم می گردد.
بخش مرتبط با زنجیره تولید دارو (مشتمل بر تولیدکنندگان مواد موثره و جانبی دارو و تولیدکنندگان داروی تمام‌شده) صرفا با نیاز ارزی کمتر از ۷۵۰ میلیون دلار برای واردات مواد پایه و واسطه، قادرند تا ۹۷ درصد نیازهای دارویی کشور را تولید نمایند. بر اساس این آمار که طی سالیان متعددی تجربه شده است، قابلیت اتکا به توان تولیدات داخلی برای این دستاورد صنعتی کاملا اطمینان بخش می‌باشد و بحمد‌الله وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جناب آقای دکتر نمکی، که خود یکی از صاحبنظران و مجریان این دستاورد می باشند، بر این واقعیت اذعان دارند.
از آنجا که صنایع دارویی کشور (اعم از صنعت تولید مواد اولیه و کارخانجات داروسازی) در صورت تامین این میزان ارز، قادر به تولید اهم نیازهای دارویی کشور هستند و همچنین تولیدکنندگان ما نیز مانند همه تولیدکنندگان سایر کشورها، مواد اولیه و واسطه دارویی خود را از منابع هندی و چینی تهیه می‌نمایند، مراتب زیر به عنوان پیشنهاد صریح و ضروری و دارای فوریت مدیریت ارزی نظام دارویی کشور تقدیم می‌گردد تا در صورت صلاح‌دید، با ابلاغ به وزارتخانه‌های اقتصاد و دارایی، و بانک مرکزی (جهت تخصیص و تنظیم منابع موجود ارزی با اولویت تولید دارو بجای واردات کالاهایی که از اهمیت این محصول حیاتی برخوردار نیستند) و ابلاغ به وزارت محترم بهداشت، مبتنی بر اختصاص این سهمیه ارزی صرفا به تولیدکنندگان دارو، پایه‌های اتکا به تولید داخلی را مستحکم نموده و از سقوط کشور به شیب کمبود دارو و الزام واردات فوریتی که موجب افزایش معتنابه نیازهای ارزی به دهها برابر وضع موجود خواهد گردید، پیشگیری فرمایید.

1- منابع ارزی لازم به شکل یوان چین و روپیه هندوستان با اولویت تامین مواد پایه، واسطه و اولیه دارویی اختصاص یابد.
2- سهمیه ۷۵۰ میلیون دلار اعتبار مورد نیاز تولیدکنندگان به هیچ عنوان برای واردات دارو (که ارزبری سنگین و غیرقابل کنترلی دارد) و یا سایر بخش‌های غیردارویی مورد استفاده قرار نگیرد.

با تشکر
پویش تولید ملی صنعت دارو:
جمعی از وزرا و معاونین سابق وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی ، نماینگان مجلس ،اقتصاد دانان و استادان دانشگاه ، پزشکان،دندان پزشکان، داروسازان، تولیدکنندگان دارو و مواد اولیه دارویی کشور
۱- دکتر کیومرث اشتریان : دبیر سابق کمیسیون اجتماعی هیات وزیران و استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
۲- دکتر محمد جعفر اقبال : رئیس اسبق دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و استاد دانشکده دندان پزشکی
۳- مهندس فرامرز اختراعی ، دبیر سندیکای تولید مواد اولیه دارویی کشور
۴- دکتر حمید بهلولی : محقق و مدرس سیاستگزاری عمومی و عضو هیات علمی مدعو دانشکده حقوق و علوم سیاسی
۵- دکتر مسعود پزشکیان : وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ،نایب رئیس سابق و نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی
۶– دکتر رحمت الله حافظی : معاون اسبق توسعه مدیریت، منابع و بودجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، مدیرعامل اسبق سازمان بیمه خدمات درمانی و سازمان تامین اجتماعی ، عضو سابق شورای شهر تهران و عضو هیات علمی دانشگاه بقیة الله
۷-دکتر حسین راغفر : استاد دانشکده اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا و پژوهشگر فقر :
۸- دکتر سعید سمنانیان : رییس اسبق دانشگاه تربیت مدرس ، و استاد دانشگاه تربیت مدرس
۹ – دکتر فریدون سیامک نژاد ، مدیرعامل اسبق شرکت سهامی دارویی کشور و مدیرکل اسبق امور دارویی کشور
۱۰- دکتر احمدشیبانی رئیس اسبق سازمان غذا ودارو و رییس سندیکای تولید کنندگان دارو
۱۱- دکتر عباس عصاری ، دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس و رییس پژوهشکده علوم اقتصادی
12-دکتر محمود صادقی: نماینده مجلس شورای اسلامی و رییس فراکسیون شفافیت ، و دانشیار رشته حقوق دانشگاه تربیت مدرس
13- دکتر خشایارکریمیان : استاد دانشگاه ، عضو فرهنگستان علوم و رئیس هیات مدیره گروه دارویی آژند
14- دکتر محمد تقی طباطبایی : رئیس اسبق دانشگاه علوم پزشکی سیستان و بلوچستان و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
15- دکتر محمد حسین طریقت منفرد وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
16-دکتر سید ابوالقاسم موسوی : مدیر عامل اسبق سازمان بیمه خدمات درمانی
17- دکتر محمد رضا واعظ مهدوی : معاون اسبق وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی وزارت رفاه و تامین اجتماعی ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور؛ استاد دانشگاه شاهد
18- دکتر محمود نوری صفا :ریس اسبق دانشگاه شاهد
سیزدهم شهریور ۱۳۹۹

دستور روحانی به همتی برای تأمین ارز لازم تهیه مواد اولیه دارو

بعد از 8 روز از پیشنهادات جمعی از نخبگان و صاحبنظران اقتصادی و پزشکی کشور که به رییس جمهور برای تامین نیازهای ارزی تولیدکنندگان دارو نامه نوشتند حجت الاسلام حسن روحانی عصر امروز (جمعه – ۲۱ شهریور) در گفت‌وگو با رئیس کل بانک مرکزی ضمن دریافت گزارش مربوط به آخرین اقدامات انجام شده در زمینه تامین مواد اولیه داروی مورد نیاز کشور، بر اختصاص ارز مورد نیاز در این زمینه تاکید کرد.
عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی نیز گزارشی از روند تأمین ارز مواد اولیه مورد نیاز کارخانه‌های دارویی ارائه کرد و گفت: طی چند روز گذشته بیش از ۴۲۰ میلیون دلار صرفا برای خرید دارو و مواد اولیه دارو با نرخ ۴۲۰۰ تومان تأمین ارز شده است.
همتی یادآور شد که از ابتدای سال جاری بیش از ۹۰۰ میلیون دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات دارو وتجهیزات پزشکی تأمین شده است.

تخصیص ارز به شرکت های دارویی عملیاتی شد

پس از ارسال نامه جمعی از نخبگان و دلسوزان حوزه صنعت سلامت کشور به رییس جمهور و دستور ایشان به بانک مرکزی در چند روز گذشته مشخص گردید شرکتهای دارویی که ثبت سفارش با یوان یا روپیه را دارند می توانند از ارز اختصاص یافته بهره مند گردند.

انتهای پیام/

رسانه تخصصی دارو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید